Novembra nogalē Maija un Iveta tikās ar raidījuma “Zinātnes vārdā” vadītāju Ievu Siliņu, lai pastāstītu Radio Naba klausītājiem par darbu digitālajās platformās.
Pilns sarunas ieraksts pieejams šeit.
Atbildot uz Ievas jautājumiem, Maija skaidroja, kas ir digitālās platformas un kāpēc par tās interesē sociologus. Digitālās platformas ir IT uzņēmumi, kuri kalpo kā vidutāji jeb starpnieki. Piemēram, platformas Facebook un Instagram ir vidutāji cilvēku savstarpējā komunikācijā jeb informācijas apmaiņā. Savukārt konkrētā pētījuma ietvaros tiek pētītas platformas ar kuru starpniecību tie sniegti pakalpojumi, konkrētāk – piegādāts ēdiens. Kaut arī platformas pašas ļoti uzsver, ka ir tikai vidutāji, tās nepavisam nav neitrālās. Tās vistiešākā veidā ietekmē kā kā komunikācija, sadarbība vai pakalpojumu sniegšana notiek.
Atbildot uz jautājumu vai ar digitālo platformu palīdzību ienāk jaunas profesijas, Maija Spuriņa skaidro: “Patiesībā tā īsti jaunas profesijas tur nav. Drīzāk jauns ir tās, kā darbs tiek veikts.” Jaunais šāda veida nodarbinātībā ir darba attiecību īslaicīgais raksturs, darba algoritmiskā vadība un ātrums. Platformu darbā neetiek veidotas ilgtermiņa darba attiecības, katra kurjera piegāde ir kā atsevišķs līgums starp kurjeru, restorānu un klientu. Platforma nodrošina vidi, kur to vienkāršotā veidā var veikt. Kurjera darbu lielā mērā regulē aplikācijas algoritmi. Piemēram, algoritms izkalkulē, kuram no aktīvajiem kurjeriem tiks piedāvāts ienākošas pasūtījums un kurjeram ir mazāk kā minūte laika, lai pieņemtu lēmumu, vai uzņemties šo uzdevumu vai ne.
“Ēdiena piegādes kurjeri skaitās kā neatkarīgi darba ņēmēji, pašnodarbinātie, bet būtībā algoritms lielā mērā kontrolē visu darba procesu. Tev ir maz iespēju, kaut ko ietekmē un kontrolēt. Tu esi atkarīgs no algoritma ,” stāsta Iveta. Iveta skaidro, ka šajās darba attiecībās izveidojas tāds kā autonomijas paradokss. No vienas puses, platforma lielā mērā kontrolē visus darba apstākļus – kuram kurjeram tiks piešķirts konkrētais pasūtījums, kāda par to būs samaksa, pa kādu ceļu pasūtījums būs jāpiegādā u.tml. No otras puses, iespēja jebkurā brīdī atslēgt aplikāciju un beigt strādāt, dod strādājošajam brīvību, kādas tam bieži nav tradicionālajās darba vietās. Šo brīvību regulēt savu darba laiku, augstu novērtē platformās strādājošie.